Evakuacija iz stanovanja

Evakuacijska pot

Najboljša evakuacijska pot je običajna pot v stanovanje in iz njega. Če je mogoče, določite tudi drugo evakuacijsko pot. Razmislite o težavah, ki jih imate lahko vi ali vaši najbližji na evakuacijski poti. Evakuacijska pot mora biti vedno prosta in prehodna. Redno jo pregledujte, čistite in nanjo ne odlagajte odvečnih predmetov. Če so v gospodinjstvu otroci, starejše ali funkcionalno ovirane osebe, načrtujte način njihove evakuacije. Pri evakuaciji iz stanovanja skozi glavna vrata so ključi zelo pomembni, saj nam zaklenjena vrata lahko preprečijo varen umik. Ključe vedno hranite na istem mestu. Vsi družinski člani morajo vedeti, kje so spravljeni.
Ogenj se lahko v stanovanju zelo hitro razvije v požar. Ljudje se požara prestrašijo, še posebno, če se razvija dim in jih skrbi, kako se bodo sami in njihovi najbližji rešili na varno.
V povprečju ljudje v zadimljenem prostoru ne preživijo več kot pet minut. Priprava in preizkušanje načrta evakuacije ob požaru vam lahko pomagata, da boste ob požaru ukrepali hitro in pravilno, kar vam lahko reši življenje.

Načrt evakuacije

Če je za vašo stavbo že narejen načrt evakuacije, seznanite z njim vse družinske člane, sicer priporočamo, da pripravite svoj načrt evakuacije, pri čemer naj sodeluje vsa družina. V družini se pogovarjajte in preizkusite, kako zapustiti stanovanje ob požaru. Pri pripravi načrta evakuacije upoštevajte zmožnosti vseh družinskih članov, posebej otrok, starejših ali funkcionalno oviranih oseb. V načrt evakuacije vrišite tloris stanovanja, pot evakuacije iz stanovanja oziroma stavbe, mesto, kjer je shranjen gasilnik ali druga oprema za varstvo pred požarom, in zbirno mesto, na katerem se boste zbrali po umiku iz stavbe. V pripravo oziroma seznanitev z načrtom evakuacije vključite tudi otroke. Pomembno je, da razumejo pomen evakuacije in se zavedajo, da se pred požarom ne smejo skriti pod posteljo ali v omaro.
Redno skupaj pregledujte načrt evakuacije, pogovarjajte se, kako ukrepati ob požaru in česa se takrat ne sme storiti. Z otroki se “igrajte” evakuacijo. Načrt evakuacije in navodilo za ukrepanje ob požaru naj bosta na vidnem mestu.

Kako poteka evakuacija

Če v stanovanju odkrijete požar, poskušajte zbrati vse navzoče, se umakniti iz stanovanja skladno z načrtom evakuacije in se zbrati na dogovorjenem zbirnem mestu.
Med evakuacijo:

• ne ugotavljajte vzroka požara, ne iščite vrednih predmetov oziroma hišnih ljubljenčkov ipd.
  • umikajte se po evakuacijski poti iz stavbe na dogovorjeno zbirno mesto
  • če je v prostoru veliko dima, se premikajte oziroma plazite po tleh, saj je zrak pri tleh čistejši. Usta in nos si prekrijte z vlažnim robčkom ali krpo
  • zaprite vsa vrata, saj to upočasni širjenje požara
  • preden odprete vrata, jih preverite s hrbtno stranjo dlani. Če so topla, jih ne odpirajte, kajti na drugi strani vrat je požar